پارکت لمینت با پارکت های چوبی چه تفاوتی دارد؟

پارکت چوبی چیست ؟

در هنگام خرید کفپوش پارکت سوالات بسیاری برای خرید پارکت برای مشتریان عزیز پیش می آید که تفاوت پارکت لمینت و چوبی چیست؟ کفپوش چوبی بهتر است یا لمینت ؟ و نکات مهمی که که علاقه مندان در خرید کفپوش های خانگی باید به آن توجه کنند. انتخاب کفپوش که یکی از مهمترین عناصر تشکیل دهنده دکور خانه است. از طرف دیگر در طول دهه های گذشته با افزایش محبوبیت دو کفپوش پارکت چوبی و لمینت کف،

انتخاب میان این دو نوع کفپوش را برای بعضی از علاقه مندان دشوار ساخته است. از این رو در این مقاله به معرفی پارکت چوبی و پارکت لمینت و مقایسه پارکت جوبی و لمینت می پردازیم تا در خرید پارکت انتخاب آسان تری داشته باشید.

پارکت چوبی چیست ؟

پارکت چوبی چیست ؟

پارکت های چوبی نوعی لایه های مسطح و تخت هستند که جنس آنها از چوب درختان است و برای پوشاندن کف منازل و یا ساختمان ها استفاده می شوند. پارکت چوبی از دیر باز مورد علاقه مردم بوده و استفاده از آن دارای قدمت بیش از 200 سال است. پارکت چوبی از جنس چوب درخت به صورت طبیعی است و برای تولید، فرآیند های پیچیده ای را طی نمی کند. چوب درختان به الوار تبدیل می شود، سپس به سایز های دلخواه و مساوی تبدیل می شوند و بر کف چسبانده می شوند. پس از آنکه این تایل ها به طور منظم چسبانده شدند، با دستگاه مخصوص سنباده کاری شده و بعد لاک میخورند. تفاوت پارکت چوبی به جنس درختانی است که از آن ها ایجاد شده اند وگرنه در فرآیند برش و نصب پارکت چوبی هیچ تغییرات شیمیایی و صنعتی نیست که ماهیت این تایل های چوبی را عوض کند.
پارکت چوبی یک کفپوش چوبی لوکس و گرانقیمت به حساب می آید و برای افرادی مناسب است که خواستار ایجاد نمایی تاریخی در داخل ساختمان اند. به خاطر قیمت بالا و برخی معایب آن کفپوش های دیگری نیز روانه بازار شدند.

ویژگی های پارکت های چوبی

همانطور که گفتیم چوب این پارکت ها از انواع مختلف درختان تهیه می گردد و هر کدام دارای ویژگی هایی هستند که برایتان دو مورد از آنها را توضیح میدهیم :
پارکت هایی که از چوب بلوط تولید شده اند دارای لکه ها و رده هایی هستند که به طور طبیعی در چوب درخت بلوط یافت میشوند و ممکن است بسیاری از افراد طرح آنها مورد پسندشان نباشد.
پارکت هایی هم که برای تولیدشان از چوب درختانی مانند کاج استفاده کرده اند دارای بافت های نرم بسیار شکننده هستند که حتما باید هنگام نصب توسط نصاب تقویت شوند.

پارکت لمینت چیست ؟

 

کفپوش لمینت که بدلیل کاربردی که مشابه پارکت دارد با آن پارکت لمینت نیز گفته می شود، از مواد ترکیبی ساخته می شوند که یکی از آنها چوب است. عمدتا جنس اصلی این محصول را HDF مخفف عبارت (Hard Density Fiberhood) تشکیل می دهد. هر چند از نظر ظاهری ممکن است بنظر بیاید که این دو محصول شبیه به هم هستند اما تفاوت های اساسی بین این دو هست. در حقیقت با ورود کفپوش پارکت لمینت به بازارهای جهان، کم کم خرید و استفاده از پارکت های چوبی کمتر شد تا جایی که امروزه به گفته بسیاری از کارشناسان، در بسیاری از کشورهای جهان، لمینت کف جای پارکت های چوبی را گرفته و به دلیل مزایای فراوانی که این کفپوش ها برای مصرف کنندگان دارند، بسیاری از مردم امروزه این نوع کفپوش ها را ترجیح می دهند.
لمینت کف‌پوشی مصنوعی است که به گونه‌ای طراحی شده است که مانند کف‌پوش چوبی یا گاهی اوقات کف‌پوش سنگی به نظر برسد. به طور سنتی جایگزین ارزانتری برای چوب طبیعی است. در سال‌های اخیر کیفیت کف‌پوش لمینت به طور قابل توجهی افزایش یافته است.
ممکن است شخصی به راحتی کف‌پوش لمینت را کف‌پوش ساخته شده از چوب طبیعی اشتباه بگیرد، اما باید بدانید لمینت به هیچ وجه حاوی چوب طبیعی نیست. در ساخت لمینت، هر تخته از لایه‌های مصنوعی مختلفی تشکیل شده است که با طرح چوب در لایه پایانی تزئین می‌شوند.
برای محافظت بیشتر، لایه سطح گاهی اوقات می‌تواند دارای محافظ خراش نیز باشد. برخی از انواع کف‌پوش های لمینت حتی ضد آب هستند. کف‌پوش لمینت جایگزینی عالی برای کف‌پوش چوبی است.

برای دیدن جدیدترین طرح های پارکت لمینت کلیک کنید

توجه : تخفیف های ویژه پارکت های لمینت را هم می توانید از آنها بهره ببرید.

مزایای پاركت لمینت:

• مزایای ذکر شده در حالت کلی و عمومی و برای لمینت های لوکس و دارای استاندار EN اروپا می باشند.
• رویه آنتی باکتریال که در قیاس با رویه ای کفپوش هایی مانند پارکت، موکت و… بسیار هایجنیک تر و قابل قبول تر است.
• مقاومت بسیار بالاتر در مقابل خط و خش در قیاس با پارکت های چوب طبیعی.
• عدم انتشار گاز های سمی در مواجهه با حریق و مقاومت بالا در برابر اشتعال و تغییرات دمای بالای ناگهانی مانند مواجهه با آتش ناشی از سیگار و… در مقایسه با پوشش هایی مانند پارکت و موکت.
• سرعت نصب بالاتر در مقایسه با کاشی و سرامیک.
• تنوع بالای طرح و رنگ و یادآور حالت طبیعی و گرمای ذاتی چوب.

تفاوت کفپوش پارکت لمینت و پارکت های چوبی؟

وقتی پارکت چوبی و لمینت را با یکدیگر مقایسه می‌کنید، چندین تفاوت آشکار وجود دارد:

تفاوت کفپوش پارکت لمینت و پارکت های چوبی؟

تفاوت بین مقاومت پارکت چوبی و لمینت در مقابل اجسام تیز

در تفاوت پارکت چوبی و لمینت از جمله استفاومت بسیار بالای لمینت ها می توان به استحکام بالایی آن در برابر اجسام نوک تیز اشاره کرد. پارکت های چوبی در مقابل لمینت ها بسیار حساس بوده و خیلی سریع دچار صدمه می شوند. به همین دلیل توصیه می شود در منازلی که کودکان جنب و جوش و بازیگوشی زیاد دارند از پارکت چوبی استفاده نشود

میزان عمر و دوام پارکت لمینت

با توجه به این که پارکت لمینت از روکشی خاص بر روی آن بهره می برد ، دوام زیادی در برابر هرگونه مشکل داشته و میزان عمر آن طولانی تر از سایر کفپوش ها می باشد. بنابراین با خرید پارکت لمینت می توان مدت زمان بیشتری را بدون احتیاج به تعویض و صرف هزینه بیشتر از آن استفاده نمود. البته پارکت لمینت دارای تنوع گسترده ای از نظر جنس و مدل می باشد که کیفیت هریک متفاوت می باشد. معیار عمر این کفپوش ها بر اساس کلاس سایش محاسبه می شود. اگر در کنار نصب درست و اصولی کلاس سایش بالایی داشته باشد و همچنین تولید کننده آن برند نام آشنا و معتبری باشد ، پارکت لمینت شما سالیان طولانی بدون هرگونه مشکل برای شما قابل استفاده است. حداقل عمر مفید یک پارکت لمینت ایده آل بر اساس موارد ذکر شده چیزی در حدود 10 سال می باشد. اگر از پارکت چوبی به خوبی نگهداری شود بین 40 تا 80 سال و حتی تا 100 سال هم عمر می کند اما لمینت در حدود 10 الی 20 سال عمر مفید دارد. چون طرح و نقش پارکت چوبی کاملا طبیعی است به راحتی طرح خود را از دست نمی دهد.

انواع برند های تولید کننده پارکت لمینت

شرکت های بسیاری زیادی در کشورهای مختلف امروزه اقدام به تولید پارکت لمینت می نمایند که در میان این کشور ها ، برند های آلمانی و ترک جز بهترین سازندگان پارکت لمینت می باشند. کشورچین نیز امروزه یکی از تولید کنندگان اصلی پارکت لمینت می باشد که چنانچه محصول درجه یک از این کشور وارد بازار ایران شود می توان به عنوان یک پارکت لمینت مناسب از آن استفاده نمود. برند Verox Floor یکی از مطرح ترین برند های تولید کننده پارکت لمینت می باشد که در آلمان تولید می شود. شرکت اسپوتا افتخار این را دارد که به عنوان نماینده این برند آلمانی ، وارد کننده پارکت لمینت های با کیفیت می باشد.

پارکت چوبی و لمینت ها در برابر آب چه مقاومتی خواهند داشت؟

پارکت چوبی چون از جنس چوب طبیعی درختان اند به شدت با آب واکنش می دهند و با خیس شدن باد می کنند. پس استفاده از پارکت چوبی در محیط مرطوب چندان مناسب نیست. این در حال است که لمینت ها در مقابل آب و رطوبت مقاومت بالاتری از خود نشان می دهند.
پس لمینت برای محیط مرطوب و فضاهایی مثل سرویس بهداشتی و آشپزخانه کارایی بهتری دارد.

قیمت پارکت لمینت

یکی از مزایای مهم پارکت لمینت در قیمت آن می باشد. پارکت چوبی به دلیل استفاده از چوب طبیعی از قیمت بالاتری نسبت به پارکت لمینت برخوردار است پس از نظر قیمت این نوع پارکت ها نسبت به پارکت لمینت مقرون به صرفه نمی باشند.بر اساس مدل های گوناگون ، جنس و شرکت تولید کننده قیمت پارکت لمینت می تواند متفاوت باشد. بنابراین شما می توانید پیش از خرید پارکت لمینت با انتخاب جنس ، مدل و برند تولید کننده اطلاعات کاملی از قیمت آن بدست آورید.

نتیجه گیری:

در مقایسه پارکت لمینت با پارکت چوبی برای خرید و انتخای یکی از این دو مورد باید به قیمت و جنس و عمر پارکت و محلی که قرار است در این یکی از این دو را استفاده کنیم را برسی می کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 1 =