نقش پرده در دکوراسیون داخلی خانه چیست؟

یکی از مهمترین اجزاء در دکوراسیون یک خانه، پرده مناسب میباشد. به همین علت انتخاب پرده، بسیار مهم است. هماهنگ بودن رنگ و مدل پرده‌‌ها با وسایل منزل مثل، مبلمان، دکوراسیون داخلی و فرش ها یکی از مهمترین عوامل ایجاد آرامش در محیط خانه است. برای انتخاب پرده متناسب با خانه ی شما عوامل زیادی دخیل هستند از جمله:1_رنگ پرده 2_جنس پرده 3_طرح متناسب با دکور شما 4_سایز پرده . نقش پرده در دکوراسیون داخلی خانه شما همانند حکم لباسی برای پنجره های شما میباشد، بنابراین باید در انتخاب پرده دقت لازم را داشته باشیم. انواع پرده های مختلفی، با توجه به اینکه شما قصد خرید پرده برای کدام قسمت از منزل را دارید، وجود دارد.

 

با انتخاب مدل پرده ای مناسب برای قسمت های مختلف منزل شما می توانید تغییرات زیادی را در دکوراسیون داخلی ایجاد نمایید همچنین اگر تمایل دارید طراحی داخلی قسمت های مختلف منزل تان بدون عیب و جذاب تر به نظر برسد بهتر است در هنگام انتخاب پرده سالن پذیرایی و پرده اتاق خواب و … دقت لازم را داشته باشید. در ادامه به بررسی نقش پرده در دکوراسیون داخلی قسمت های مختلف منزل خواهیم پرداخت.

رنگ پرده و نقش آن در دکوراسیون داخلی

رنگ پرده نیز یکی از عوامل مهم در روشن شدن میزان اهمیت نقش پرده در دکوراسیون است. معمولا با توجه به تم دکوراسیون داخلی، رنگ پرده مشخص می شود. به عنوان مثال برای فضایی که تم کلاسیک و سلطنتی دارد، بهتر است از رنگ های بژ، طلایی، کرم، قهوه ای و سفید استفاده کرد. رنگ پرده آشپزخانه (البته اگر فضای ناهارخوری نیز هست)، بهتر است شاد و اشتها آور باشد. در ضمن می بایست این رنگ و جنس طوری انتخاب شود که در فضای پخت و پز با ریسک کثیف شدن بالا، بتوان به راحتی آن را شست و استفاده کرد.

جنس پرده و تاثیر آن در تغییر دکوراسیون

جنس پرده، هم در ساختار مدل پرده دخیل است و هم در میزان کنترل نور و هوای ورودی. جنس رایج برای پارچه پرده های معمولا حریر، ابریشم، تور، کتان، مخمل، زبرا، شید و … است. شما باید با توجه به ماهیت فضای مورد نظرتان، جنس پرده را انتخاب نمایید

اندازه پرده

اندازه پرده یکی از عوامل ریسکی و تاثیرگذار روی فضای منزل است. به این موضوع توجه داشته باشید که در گذشته، هر چه افراد ثروتشان بیشتر بود، میزان بیشتری پارچه برای پرده خود استفاده می کردند. لذا برای شکیل تر شدن فضا، بهتر است از میزان بیشتری پارچه برای پرده بهره ببریم. اندازه پرده از قسمت عرض نیز بهتر است حدودا 5 سانتی متر بیشتر باشد تا شیک تر و جذاب تر به نظر برسد.

پرده در طراحی داخلی سالن پذیرایی دارای چه نقشی است؟

نقش پرده در دکوراسیون داخلی خانه چیست

سالن پذیرایی یکی از مهم ترین بخش ها در هر خانه ای به شمار می رود به همین دلیل انتخابی پرده ای مناسب برای این بخش از منزل از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. مدل پرده سالن پذیرایی اغلب از بین طرح های لوکس و لاکچری انتخاب می شود همچنین افرادی نیز هستند که تمایل دارند پرده این قسمت از منزل خود را از بین طرح های ساده انتخاب نمایند که برای دوخت پرده های ساده از پارچه های حریر و توری استفاده می شود.
بیشتر پرده های سالن پذیرایی ترکیبی از والان و پرده اصلی و پرده آستری می باشند و رنگ پرده این بخش از منزل اغلب از بین رنگ های سفید و شیری و کرم و بژ و قهوه ای انتخاب می شود همچنین در صورت تمایل می توانید رنگ پرده پذیرایی را از بین رنگ های شاد و خاص انتخاب نمایید.

نقش پرده در طراحی داخلی اتاق خواب

اتاق خواب یکی دیگر از بخش های منزل است که افراد بیشتر وقت خود را در آنجا سپری می کنند از این رو بهتر است در هنگام انتخاب مدل پرده اتاق خواب نیز از ظرافت خاصی پیروی شود. در صورت تمایل شما می توانید طرح و رنگ پرده اتاق خواب را با توجه به فصول سال انتخاب نمایید که پرده های حریر و نازک برای فصول گرم سال انتخابی مناسب هستند و پرده های مخمل و پرده هایی که در دوخت آن ها از پارچه های ضخیم و رنگ های گرم استفاده شده است برای فصول سرد سال مناسب می باشند.
پرده های اتاق خواب در انواع مدل های ساده و طرح دار و گلدار موجود می باشند و اگر وسایلی که در فضای اتاق خواب قرار داده شده اند به صورت طرح دار می باشند بهتر است پرده اتاق خواب از بین طرح های ساده انتخاب شود. پرده های گلدار و طرح دار نیز برای اتاق خواب هایی که دارای دکوراسیونی یکنواخت و کسل کننده هستند انتخابی مناسب و ایده آل به شمار می رود.

بیشتر بخوانید:

معرفی پرده زبرا برای اتاق خواب و ویژگی های آن

نکته:
مدل پرده ای که برای اتاق خواب کودکان و نوجوانان انتخاب می شود بهتر است دارای رنگ و طرحی جالب و خاص باشد همچنین پرده ها با رنگ های شاد نظیر زرد و قرمز و بنفش و سبز و … برای اتاق کودک و نوجوان می توانند انتخابی مناسب و ایده آل به شمار روند.
جنس پرده برای اتاق کودکان بهتر است نخی و قابل شستشو باشد زیرا پارچه های نخی ضد حساسیت زا هستند و علاوه بر این شما می توانید پرده های نخی را به راحتی بشویید.
برای فضاهایی مانند اتاق خواب، می توان از رنگ های تیره بهره برد. البته این یک توصیه است زیرا اگر قرار باشد فضای خواب و کار از هم مجزا باشد، بهتر است فضای خواب، تم تیره تری داشته باشد تا در به خواب رفتن افراد موثر واقع شود. برای فضای کار نیز بهتر است از رنگ های روشن با قابلیت ورود نور بهره برد.

تاثیر پرده در طراحی داخلی آشپزخانه و سرویس بهداشتی

نقش پرده در دکوراسیون داخلی خانه چیست

آشپزخانه یکی دیگر از بخش هایی است که نیازمند پرده ای مناسب می باشد و شما می توانید پرده آشپزخانه را از بین رنگ های گرم نظیر نارنجی و زرد و قرمز انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که از انتخاب پرده ها با رنگ های سرد و خنثی برای فضای آشپزخانه باید اجتناب کنید زیرا این رنگ ها باعث می شوند تا فضای آشپزخانه کسل کننده و بی روح به نظر برسد. پرده های زبرا و رولی، پرده هایی از جنس بامبو و کنف برای آشپزخانه انتخابی مناسب و ایده آل به شمار می روند.
اگر دیوارهای آشپزخانه شما سفید و ساده هستند بهتر است مدل پرده آشپزخانه را به صورت طرح دار یا گلدار انتخاب نمایید همچنین پرده های ساده می توانند برای فضای آشپزخانه ها با کفپوش و دیوارپوش طرح دار انتخابی مناسب و ایده آل به شمار روند.
توجه داشته باشید که جنس پرده آشپزخانه بهتر است نرم و نازک و توری باشد تا امکان تابش نور طبیعی در فضای آشپزخانه وجود داشته باشد.
یکی دیگر از مکان هایی که نیاز به نصب پرده دارد سرویس بهداشتی و حمام می باشد و با توجه به اینکه امروزه به طراحی دکوراسیون این قسمت های منزل اهمیت زیادی داده می شود از این رو بهتر است شما طرح و رنگ پرده سرویس بهداشتی را با دقت بیشتری انتخاب نمایید.
جنس پرده حمام و سرویس بهداشتی بهتر است از بین جنس هایی انتخاب شود که دارای مقاومت زیادی هستند. پرده ها با جنس شید و تور برای استفاده در فضای حمام و سرویس بهداشتی انتخابی مناسب و ایده آل به شمار می روند.

نکات مهم در مورد انتخاب پرده

به طور کلی یکی از عملی‌ترین و راحت‌ترین راه‌های ایجاد تغییرات دکوراسیونی در فضای خانه تعویض پرده است‌. چرا که با هزینه کم هم می‌شود پرده نو خرید و پرده نو یعنی شما پوشش سطحی هر چند کوچک از اتاقتان را تغییر داده‌اید‌. ولی این که چه پرده‌ای برای آن محیط بهتر است و فضا را زیبا‌تر می‌کند در زیر آورده شده است:

پارچه را با نورهای مختلف امتحان کنید

حواس‌تان باشد رنگ پارچه پرده‌ای که شما در فروشگاه دیده‌اید لزوما همان رنگی نخواهد بود که شما در خانه خواهید دید. بنابراین هنگام انتخاب پارچه به نور فضای خانه‌تان توجه کنید و از فروشنده بخواهید چراغ‌های متمرکزش را خاموش کند تا شما در نور غیر‌مستقیم هم رنگ پارچه را ببینید‌. البته بهتر است که روز برای خرید پرده اقدام کنید تا هر دو نوع نور در دسترس باشند‌.

بین پنجره‌ها تابلو بزنید

وقتی که شما روی یک دیوار بزرگ دو پنجره کنار هم دارید و بین آنها هم دیوار کوچکی وجود دارد‌، می‌توانید دو پرده جداگانه آویزان کنید و روی دیوار میان دو پنجره هم تابلو و یا شمعدان دیواری نصب کنید‌. شما حتی می‌توانید با توجه به عرض دیوار میانی یک بوفه هم آنجا قرار دهید .

پنجره‌ها را به هم وصل کنید

اگر روی یکی از دیوارهای شما دو پنجره با فاصله از هم وجود دارد‌، برای عریض‌تر شدن فضای پذیرایی برای مجموع پنجره‌ها و دیوار وسط یک پرده بزرگ بزنید‌. به این ترتیب ابهت فضا بیشتر خواهد بود‌. البته بهتر است این پرده را دو تکه در نظر بگیرید چرا که شما می‌توانید پنجره‌ها را راحت باز کنید و موقع شستشو هم با مشکل کمتری مواجه شوید‌. اگر مشکل شما برای انجام این کار این است که نگران مشخص بودن محل اتصال دو تکه به هم هستید‌، پرده را به جای چین دادن به صورت پیلی دار بدوزید‌.

حتما آستری بزنید

درست است که معمولا آستری را برای جلوگیری از ورود تابش شدید نور خورشید و همچنین جلوگیری از اشراف همسایه‌ها‌ی روبه‌رویی به فضای داخل خانه‌، آویزان می‌کنند ولی یادتان باشد حتی اگر هیچ کدام از این مشکل‌ها را هم نداشته باشید‌، باید آستری بزنید‌. چرا که شب که هوای بیرون تاریک می‌شود‌، اگر زیر پرده تور یا حریر آستری سفید آویزان نکرده باشید‌، تیرگی فضای بیرون پرده را سایه‌دار و نا‌زیبا می‌کند‌.

نقش روی نقش نیندازید

اگر تصمیم گرفتید که به ترکیب پرده‌تان دکور هم اضافه کنید‌، به این موضوع مهم توجه داشته باشید که هر دو پارچه حریر و ضخیم را طرح‌دار انتخاب نکنید چراکه فضا را شلوغ می‌کند. اگر پارچه طرح‌دار دوست دارید‌، پارچه دکورهای کنار پرده را طرح‌دار تهیه کرده و پارچه حریر را به یکی از رنگ‌های روشن موجود در طرح انتخاب کنید‌.

یک رنگ از محیط بگیرید‌

اگر می‌خواهید در محیط پذیرایی‌تان پرده رنگی بزنید‌، رنگ را از ترکیب رنگ های به کار رفته در دکوراسیون فضای پذیرایی انتخاب کنید‌. البته رایج‌ترین کار این است که شما رنگ دکورها را تیره‌تر یا تند‌تر انتخاب کنید و حریر را به لحاظ رنگی هماهنگ با آن بخرید‌. البته امروز حریر‌های رنگی متنوعی هم به بازار آمده‌اند‌. اگر همه اجزای مبلمان‌تان رنگ سفید یا روشن دارد می‌توانید پرده را تیره تر انتخاب کنید‌.

پرده‌ای با همان سبک دکوراسیونی بزنید

برای پرده پنجره فضای پذیرایی هم مانند دیگر محیط‌های خانه – فارغ از تنوع موجود میان پارچه‌ها – مدل‌های مختلفی وجود دارد ولی یادتان باشد مدل و یا حتی پارچه انتخابی برای پرده باید با سبک دکوراسیون فضای مورد نظرتان هماهنگ باشد‌. در فضایی که مدرن است و مبلمان و دیگر لوازم دکوراسیونی مدرن انتخاب شده است هیچ وقت پرده‌ای کلاسیک همراه با ریشه نخرید‌. این موضوع برای فضای کلاسیک هم صدق می‌کند‌.

روی دیوار دکور بزنید

اگر نور فضای مورد نظرتان کم است ولی دوست دارید طرفین پرده محیط‌تان دکور با پارچه‌ای ضخیم هم بخورد‌، در صورتی که دو طرف پنجره دیوار خالی وجود دارد‌، ریل پرده را بزرگ‌تر نصب کرده و دکورها را در واقع روی دیوار نصب کنید تا فضایی از پنجره را اشغال نکرده و جلوی نور را نگیرند‌.

برای پنجره کوتاه پرده بلند بخرید

حتی اگر پنجره پذیرایی خانه‌تان قدی نیست و به صورت نیمه است‌، دلیل بر این نمی‌شود که شما حتما مجبورید پرده‌ای با همان ارتفاع آویزان کنید‌. شما حتی برای این نوع پنجره‌ها هم می‌توانید پرده‌های قدی بیاویزید‌‌. این را بدانید پرده قدی علاوه بر اینکه ارتفاع سقف و دیوار را بلندتر جلوه می‌دهد‌، فضا را رسمی‌تر می‌کند‌. شما حتی می‌توانید با وجود پنجره نیمه‌، قد پرده‌تان را از حد معمول هم یک متر بلند‌تر بگیرید و مقداری از پرده را روی زمین پهن کنید‌. به این ترتیب ابهت پرده زیادتر شده و فضا کلاسیک‌تر خواهد شد‌.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − هشت =