راهکارهای ساده افزایش طول عمر کاغذ دیواری

راهکارهای ساده افزایش طول عمر کاغذ دیواری

بسیاری از خانه هایی که ما و شما دیده ایم از رنگ برای زیباسازی دیوار های خود استفاده میکنند اما در سال هایی که پیش رو داریم شاهد این موضوع بوده ایم که کاغذ دیواری ها مدرن در خانه جای خود را به راحتی بازکرده اند به شیوه ای که بسیاری از مردم ترجیح میدهند از کاغذ دیواری ها به جای رنگ در خانه های خود استفاده کنند. شاید به عنوان فردی که سابقه خرید کاغذ دیواری را دارید و یا اینکه به تازگی قصد خرید آن را پیدا کرده اید این سوال برای شما پیش آمده باشد که چگونه می توان عمر یک کاغذ دیواری را افزایش داد. پس بهتر است در ادامه با راهکارهای افزایش عمر کاغذدیواری با فارسیان دکور همراه باشید.

جنس و کیفیت کاغذ دیواری

اولین قدم برای افزایش طول عمر کاغذ دیواری انتخاب کاغذ دیواری با بهترین جنس و کیفیت است. گرچه کاغذ دیواری باکیفیت قیمت گران‌تری دارد اما قطعا از دوام بیشتری برخوردار است. انواع کاغذ دیواری ایرانی و خارجی با کیفیت‌ها و قیمت‌های متفاوت در بازار وجود دارند. حتما کاغذ دیواری را از مراکز فروش معتبر تهیه کنید تا از جنس و کیفیت آن اطمینان داشته باشید. اگر کاغذدیواری باکیفیتی خریداری کنید دیگر نیازی به تعویض و پرداخت هزینه اضافی نخواهید داشت.
همچنین انتخاب کاغذ دیواری قابل شست‌وشو باعث می‌شود مدت زمان بیشتری قابل استفاده باشد. کاغذ دیواری قابل شست‌وشو به دلیل داشتن لایه‌های نازک PVC از نوع وینیل مانع رسیدن رطوبت به بافت کاغذ می‌شود. بنابراین می‌توان به راحتی لکه‌های آن را پاک کرد بدون اینکه آسیبی به بافت کاغذ برسد. از طرف دیگر این نوع کاغذ دیواری از ضخامت خوبی برخوردار است و در برابر پارگی و خراش مقاومت مناسبی دارد. کاغذ دیواری قابل شست‌وشو با مزایای زیادی که دارد سال‌ها بدون اینکه جلوه اولیه خود را از دست بدهد قابل استفاده است. برای دیدن انواع کاغذ دیواری میتوانید به سایت فارسیان دکور مراجعه کنید.

نگهداری از کاغذ دیواری

زیرسازی دیوار قبل از نصب کاغذ دیواری در افزایش طول عمر آن تاثیر بسزایی دارد. فرورفتگی و شکاف‌های دیوار باید قبل از نصب کاغذ دیواری به وسیله بتونه‌کاری و سپس استفاده از پرایمر برطرف شود. افراد متخصص با استفاده از ابزارهای مخصوص و پر کردن فرورفتگی‌ها به کمک بتونه سطح دیوار را صاف می‌کنند تا دیوار برای چسباندن کاغذ دیواری آماده شود.
اگر کاغذ دیواری بدون زیرسازی دیوار نصب شود از زیبایی و جلوه آن می‌کاهد و کیفیت آن را نیز کاهش می‌دهد. اما مهم است برای این کار فرد ماهر و متخصصی را در نظر بگیرید تا زیرسازی را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.
افزایش طول عمر کاغذ دیواری بستگی به طرز نگهداری از آن پس از نصب کاغذ دیواری دارد. در هنگام نصب کاغذ دیواری دقت کنید که لبه‌ها با هم همپوشانی داشته باشند تا رطوبت به زیر کاغذ نفوذ نکند. پیش از چسباندن کاغذ سطح دیوار باید کاملا خشک و تمیز شود تا کاغذ به طور کامل به سطح بچسبد.
این نکته را به خاطر داشته باشید از آب زیاد برای تمیز کردن کاغذ دیواری استفاده نکنید. آب و رطوبت دشمن اصلی کاغذ دیواری است و به آن آسیب می‌رساند.
معمولا پس از گذشت مدتی ممکن است چسب درزهای کاغذ دیواری از بین برود. برای ترمیم آن مقداری چسب چوب بی‌رنگ را با استفاده از قلموی ریز به سطح دیوار بزنید و قسمت جداشده کاغذ دیواری را مجددا بچسبانید.
با انجام راهکارهایی که در این مقاله به آنها اشاره میکنیم عمر کاغذ دیواری منزل خود را افزایش دهید.

روش های دیگر افزایش عمر کاغذدیواری

• استفاده از آب ولرم و صابون در شستشوی کاغذ دیواری

لکه های کوچک و بزرگ، سخت ترین مسئله ای هستند که شما در طول استفاده از یک کاغذ دیواری به عنوان دیوارپوش با آن مواجه خواهید بود. البته اصولا کاغذ دیواری در نقاطی از ساختمان بکار می رود که چندان در معرض لکه گیری قرار ندارد، با این حال این امر دور از انتظار نبوده و ممکن است با آن مواجه گردید.
نوع کاغذ دیواری در خصوص مواجهه با چنین مسئله ای بسیار حائز اهمیت است. کاغذ دیواری قابل شست و شو بهترین گزینه ممکن در چنین مواردی است اما امان از روزی که کاغذ دیواری شما غیر قابل شست و شو باشد و لکه بگیرد. چرا که لکه ی روی کاغذ دیواری غیر قابل شت و شو را صرفا باید با آب و آن هم به صورت ملایم برطرف نمایید.
اما کاغذ دیواری های قابل شست و شو را می توان به کمک مقداری آب و صابون و به وسیله یک اسفنج لطیف تمیز نموده و اثرات لکه ها را برطرف نمود. البته این کار باید با دقت خاصی صورت گیرد تا منجر به آسیب به بافت اصلی کاغذ دیواری نگردد.

برای پاک‌سازی لکه‌ها از روی کاغذ دیواری از آب‌ولرم و صابون استفاده کنید و هنگامی که لکه به‌خوبی از بین رفت روی محل آن آب خالی بگیرید تا کف صابون از بین برود. بلافاصله پس از شستشوی آن ناحیه با استفاده از یک حوله‌ی خشک، محل لکه را خشک کنید.
البته در برخی موارد با لکه‌هایی جدی‌تر و عمقی‌تر رو به رو می‌شویم که در آن‌جا استفاده از صابون کارساز نبوده و باید از پاک‌کننده‌های قوی‌تر شیمیایی کمک بگیریم.

• استفاده از اسفنج‌های نرم برای پاک کردن لکه

برای پاک‌سازی لکه‌ها از اسفنج نرم و منعطف استفاده کنید تا به الیاف کاغذ دیواری آسیب نرسد. در نظر داشته باشید استفاده از سیم‌های ظرفشویی و یا اسکاج ظرفشویی می‌تواند الیاف اساسی کاغذ دیواری را نابود کند و حتی کاغذ آن محدوده را کاملا از بین ببرد.

• گردگیری عمر کاغذ دیواری شما را افزایش می دهد

عدم دقت به این امر میتواند پس از گذشت چندی شما را با یک کاغذ دیواری بی زرق و برق مواجه سازد. در صورتی که گرد و خاک بر روی کاغذ دیواری قرار بگیرد و در مدت زمان کوتاهی زدوده نشود، ثابت شده و رنگ نامطلوبی را ایجاد خواهد نمود.
بهتر است تا دیر نشده در این خصوص اقدامات لازم را انجام دهید. چرا که شما متوجه تغییر رنگ تدریجی کاغذ دیواری نخواهید شد و تقریبا زمانی متوجه این امر خواهید شد که کار از کار گذشته باشد.
بهتر است هفته ای یک الی دو بار گردگیری لازم را انجام دهید و از عدم وجود گرد و غبار بر روی سطح کاغذ دیواری مطمئن گردید. این کار به راحتی قابل انجام است و وقت چندانی لازم ندارد اما به شدت تاثیرات مطلوبی بر دوام کاغذ دیواری شما خواهد گذاشت.

• توقف لکه گیری
گاهی اوقات با لکه‌هایی رو به رو می‌شویم که هرچه تلاش می‌کنیم پاک نمی‌شوند و روی دیوار جا خوش کرده‌اند! پیشنهاد می‌کنیم از این لکه‌ها دست بردارید و پاپیچ‌شان نشوید چرا که در اثر ساییدن بیش از حد ممکن است حجم لکه روی دیوار بیش‌تر شده و جلوه‌ ناپسندتری نسبت به‌حالت اولیه پیدا خواهند کرد و یا به قول معروف سعی داشتیم ابروی آن را درست کنیم و چشمش را هم کور کردیم!

• حذف نور آفتاب از کاغذ دیواری پی وی سی
کاغذ دیواری پی وی سی به علت جنس وینیلی خود به شدت در برابر نور آفتاب با کاهش کیفیت مواجه شده و دچار رنگ پریدگی می گردد. بنابراین دقت کنید در زمان تابش نور آفتاب به داخل خانه و یا محل کار خود، به هیچ وجه اجازه تابش نور به دیوارهای پوشیده شده از کاغذ دیواری پی وی سی را ندهید. چون در مقابل نور آفتاب شاید کمی مقاوم نباشند اما نگران نباشید! چون کاغذ دیواری پی وی سی هر چقد در برابر نور آفتاب ضعیف باشد، در برابر آب و رطوبت مقاوم بوده و شما به راحتی قادر به شست و شوی آن و برطرف کردن لکه ها خواهید بود.

شرکت فارسیان دکور عرضه کننده انواع کاغذ دیواری و پارکت لمینت متناسب با کاربرد های خانگی و اداری و صنعتی و … همراه با شماست.

خلاصه راهکارهای افزایش طول عمر کاغذدیواری

• پس از شست و شو محل مورد نظر آن را خشک کنید
• استفاده از اسفنج های نرم برای پاک کردن لکه ها گزینه ی بسیار خوبی می باشد
• دیوار را زود به زود گردگیری کنید و نگذارید غبار بر روی آن ماندگار شود
• به لکه های عمیق کاری نداشته باشید که پاک کردن آنها می تواند باعث آسیب دیدن بافت دیوارپوش بشود
• کار نظافت را از پایین به بالا شروع کنید
• از سیم های فلزی و حتی اسکاج های زبر برای پاک کردن استفاده نکنید
• شوینده ها و یا حلال های قوی مانند آستون می توانید به دیوار آسیب برساند
• با چسب های درزگیر قسمت های بلند شده ی دیوارپوش را اصلاح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 3 =