آیا دیوارها را رنگ کنیم یا از کاغذ دیواری استفاده کنیم؟ | مقایسه رنگ و کاغذ دیواری

در اینجا سعی داریم مقایسه جامعی بین رنگ و کاغذ دیواری انجام دهیم. توجه داشته باشید که در این مقایسه فرض بر این است که رنگ و کاغذ دیواری هر دو از بهترین کیفیت برخوردارند. رنگ و کاغذ دیواری هرکدام مزیت‌ها و معایبی دارند که نمی‌توان به‌راحتی از آن‌ها گذشت. شما باید با بررسی این موارد تصمیم بگیرید که کدام‌یک برای خانه‌تان مناسب‌تر است.

اگرچه به‌طورقطع نمی‌توان گفت که کدام‌یک بر دیگری برتری دارد. اما شاید دانستن چند نکته درباره رنگ و کاغذ دیواری به شما کمک کند اطلاعات بیشتری به دست بیاورید. بتوانید ویژگی های این دو متریال را بشناسید و درنهایت انتخاب آگاهانه‌تری نسبت به کاغذ دیواری یا رنگ داشته باشید. تصمیم نهایی بر عهده خود شماست و این شما هستید که طراح دکوراسیون منزلتان می‌باشید. اگر شما هم به دنبال بهترین انتخاب ممکن از میان این گزینه‌ها هستید، توصیه‌های ما را در این زمینه مطالعه فرمایید. در این مقایسه فرض بر این است که رنگ و کاغذ دیواری هر دو از بهترین کیفیت برخوردارند.

مقایسه رنگ و کاغذ دیواری و بهترین انتخاب برای تغییر دکوراسیون

 تنواع در طرح و رنگ

اولین دلیلی که کاغذ دیواری را نسبت به رنگ برتر می‌کند زیبایی و تنوع در طرح و رنگ است چیزی که کاملا غیر قابل انکار است:
رنگ‌آمیزی دیوارها کاری بسیار عالی و ایده‌آل است، اما به شرطی که تمایل به تک‌رنگ بودن دیوارها داشته باشید یا بخواهید از دو رنگ متفاوت با هم، اما ساده برای دیوار‌های مجاور استفاده کنید.
اما اگر تمایل دارید طرح و نقشی خاص را با جلوه‌ای جذاب و متمایز بر دیوار داشته باشید یا منظره‌ای دیدنی را روی دیوار خانه خود ایجاد کنید، تنها راه، استفاده از کاغذ دیواری است؛ همانطور که گفته شد رنگ‌ها ظاهری ساده و بی‌آلایش دارند. شما می‌توانید به‌وسیله یک رنگ متضاد آن‌ها را از سادگی دربیاورید و طرح‌هایی مینیمال را روی برخی از دیوارها به وجود بیاورید. اما در نهایت این کاغذدیواری‌ها هستند که‌ برگ برنده را در اختیار دارند. برخلاف رنگ، کاغذدیواری ها تنوع طرح و رنگ بسیار زیادی دارند. در اکثر مکان‌ها یک طیف رنگ محدود از سفید خامه‌ای تا لیمویی خیلی روشن برای رنگ دیوار استفاده می‌شود. اتاق‌خواب‌ها هم اکثراً رنگ‌های روشن ساده دارند. کاغذدیواری با هزاران رنگ و طرح، تنوع بیشتری را ارائه می‌کند. طرح‌های مدرن، کلاسیک، سه‌بعدی طبیعت و… در کاغذدیواری حق انتخاب گسترده‌ای را برای مشتری ایجاد می‌کند.

امروزه شرکت‌ها به‌طور سالیانه چندین آلبوم جدید با تنوع چند هزار رنگ و طرح را وارد بازار می‌کنند. این آلبومها پاسخگوی هر نوع سلیقه‌ای می‌باشد. به این ترتیب به‌راحتی می‌توان طرح موردنظر را از میان این طرح‌ها پیدا کرد. با فارسیان دکور برای ادامه انتخاب کاغذ دیواری یا رنگ همراه باشید.

مقایسه رنگ و کاغذ دیواری

انتخاب کاغذ دیواری برای تبدیل هر اتاق به فضای شیک و خاص

دلیل دوم برتری کاغذدیواری نسبت به رنگ ساختمانی، داشتن گزینه‌های بیشتر در نحوه استفاده از رنگ‌هاست:
شما در هنگام استفاده از کاغذدیواری می‌توانید برای کل دیوارها از طرح ساده، نقش دار و یا ترکیبی از این دو استفاده کنید. همچنین می‌توانید در برخی قسمت‌ها از کاغذدیواری استفاده کنید و مابقی را رنگ بزنید. کاغذدیواری‌ها می‌توانند تبدیل به نقطه‌ای کانونی در خانه شما شوند. هر دیوار شما را در کمترین زمان ممکن به آن چیزی که می‌خواهید تبدیل کنند و به هر اتاق و هر فضای داخلی شخصیتی جدا ببخشند.

عمور و دوام بالای کاغذ دیواری نسبت به رنگ

دلیل سوم استفاده از کاغذدیواری، عمر و دوام بیشتر آن نسبت به رنگ می‌باشد:
همه افراد تجربه زندگی در خانه های رنگ شده را دارند و می دانند که رنگ دیوار باید حداقل دو سال یکبار عوض شود. به این دلیل که رنگ دیوار دوده می گیرد و بعد از یکسال بعضی از قسمت های دیوار تیره رنگ هستند. کاغذ دیواری به این دلیل که با تکنولوژی نانو ساخته شده است، اصلا دوده نمی گیرد و رنگ آن تغییر نمی کند. کاغذ دیواری از این نظر گارانتی ۱۰ ساله دارد. همچنین کاغذ دیواری نسبت به ضربه مقاوم تر هست.به همین دلیل خرید کاغذ دیواری در طول زمان به صرفه تر است.
هنگامی‌که شما از یک کاغذ دیواری مرغوب و قابل شستشو استفاده می‌کنید، سال‌های متمادی می‌توانید آن را تمیز و از آن استفاده کنید. از سوی دیگر، رنگ، پس از گذشت چند سال و با تمیز کردن مداوم تغییر کرده و ظاهری نه‌چندان زیبا به خود می‌گیرد.

پوشش عیوب دیوار با کاغذ دیواری بهتر از رنگ است

دلیل چهارم، پوشش بهتر عیوب دیوار های ناصاف و تخریب شده به‌وسیله کاغذدیواری نسبت به رنگ می‌باشد:
کاغذ دیواری کاملا یک لایه جدیدی به دیوار اضافه می کند و همین موضوع باعث می شود در جاهایی که دیوار ناصاف است یا ضایعات زیادی وجود دارد روی دیوار بخوبی پوشانده شود. همچنین پوشاندن خرابی های دیوار با تصاویر کاغذ دیواری یک گزینه ارزان تر از گچ و نقاشی است. به ویژه اگر شما خودتان آن را انجام می دهید.
حتماً شما هم در مکان‌های مختلف ترک‌های ریزودرشت روی دیوارهای رنگ‌شده را مشاهده کرده‌اید. روی دیوار رنگ‌شده موج‌هایی هم دیده میشود. کاغذ دیواری این عیوب سطحی را به‌راحتی می‌پوشاند و ترک‌های کوچک و موج‌ها به چشم نمی‌آیند.

بیشتر بخوانید: شناخت انواع کاغذ دیواری

بیشتر بخوانید: تاثیر رنگ ها در انتخاب کاغذدیواری

خاصیت بی بو بودن کاغذدیواری نسبت به رنگ

دلیل پنجم، خاصیت بی‌بو بودن کاغذدیواری نسبت به رنگ است:
بعد از رنگ کردن منزل با رنگ‌روغنی تا مدتی بوی آزاردهنده آن‌که برای سلامتی نیز مضر است در منزل حس می‌شود. رنگ‌های پلاستیک و اکرلیک که بر پایه آب می‌باشند و بدون بو هستند مدت‌زمان کمتری نسبت به رنگ‌روغنی عمر می‌کنند. این در حالی است که کاغذدیواری مناسب و استاندارد هیچ‌گونه بویی ندارد. امروزه کاغذدیواری هایی تولید می‌شود که از الیاف ساخته‌شده و دوستدار محیط‌زیست و ضد حساسیت می‌باشند. کاغذدیواری به نسبت رنگ سریع‌تر اجرا می‌شود و شما هم سریع‌تر می‌توانید از خانه‌تان استفاده کنید. سرعت در انجام و اتمام کار، بزرگ‌ترین عیب رنگ و بزرگ‌ترین مزیت کاغذدیواری است.

تمیزی بیشتر کاغذ دیواری نسبت به رنگ هنگام اجرا

دلیل ششم انضباط و عدم ریخت‌وپاش است:
برای زدن رنگ نیاز است که فرش‌ها و مبل‌ها را جمع کرده و روی آن‌ها نایلون بکشید. پاشیدن رنگ، گردوخاک، سمباده زنی،قوطی های رنگ و تینر خانه‌ی شما را برای چند هفته به میدان جنگی تبدیل می‌کند. این شرایط به آسایش و روان شما لطمه میزند.
برای نصب کاغذدیواری کافی لست که فرش‌ها را به فاصله‌ی 1 متر از دیوارها تا کرده و منتظر شوید که دیوارها کاغذ شود. بعد شما با یک تی کشیدن ساده می‌توانید به‌راحتی لکه‌های احتمالی از چسب کاغذدیواری را تمیز کنید. حتی می‌توان در محل‌های خیلی شلوغ خانه که اثاثیه‌ی فراوانی وجود دارد دیواربه‌دیوار این کارها را انجام داد که صاحب‌خانه با مشکل جابه‌جایی اثاث مواجه نشود.تمیزی بیشتر کاغذ دیواری نسبت به رنگ هنگام اجرا

قابلیت شستشو کاغذ دیواری نسبت به رنگ

دلیل هفتم که در کاغذ دیواری و رنگ مشترک است، قابلیت شست‌وشوی آن‌ها است:
اگر نگران موضوع شستشو هستید، باید بدانید که این روزها می‌توان از کاغذدیواری‌هایی استفاده کرد که قابلیت شست‌وشو دارند. همین مسئله می‌تواند انتخاب بین این دو مواد را برای شما آسان‌تر کند. بعضی رنگ‌های روغن که برای دیوارهای آشپزخانه استفاده می‌شوند هم قابلیت شستشو دارند. این در حالی است که کاغذدیواری‌های کاملاً قابل شستشو را تنها با آب و یا حتی مواد شوینده نیز می‌توان تمیز کرد. وقتی رنگ دیوار با مداد، خودکار یا هر وسیله دیگر کثیف شود، نمی‌توان آن را تمیز کرد. اما کاغذدیواری با استفاده از آب و ریکا کاملاً پاک می‌شود.

تنوع بافت در دنیای کاغذ دیواری

دلیل هشتم، وجود بافت‌های متنوع در کاغذدیواری میباشد:
اگر آن‌قدر جزئی‌نگر هستید که حتی بافت دیوارهایتان هم برایتان مهم است، بهترین انتخاب برای شما کاغذدیواری است. دنیای کاغذدیواری‌ها آن‌قدر بزرگ و متنوع است که به‌طورقطع می‌توانید آنچه را مدنظر دارید به‌راحتی پیدا کنید. طرح‌های روی کاغذدیواری‌ها به شما اجازه را می‌دهند تجربه‌ای از دکوراسیونی لوکس با بافت‌هایی گرم و جذاب داشته باشید. ترکیبی از بافت‌های مختلف در کاغذدیواری منزل به زیبایی آن کمک می‌کند.

بین کاغذ دیواری و رنگ کدامیک خانه را نورگیرتر می‌کند؟
وقتی صحبت نورگیری به میان می‌آید، رنگ‌ها به دلیل سطح براقشان نسبت به کاغذدیواری بهتر عمل می‌کنند. این سطح براق نور را منعکس می‌کند و درنتیجه فضا روشن‌تر به نظر می‌رسد. درصورتی‌که کاغذدیواری‌ها جاذب نور هستند و از این قابلیت بی‌بهره‌اند. برای خانه‌هایی که نورگیری آن‌ها ضعیف است رنگ گزینه بهتری است. رنگ‌ها به دلیل لعاب و سطح براق، نور را بهتر از کاغذدیواری‌ها که به ذاته جاذب نور هستند منعکس می‌کنند. به همین دلیل باعث روشن‌تر شده فضای داخلی می‌شوند
بین کاغذ دیواری و رنگ کدامیک خانه را بزرگ‌تر جلوه می‌دهد؟
اگر قصد دارید خانه‌تان را بزرگ‌تر جلوه دهید، رنگ بیشتر از کاغذدیواری به شما کمک خواهند کرد. در خانه‌های کوچک هرچه فضا به دور از شلوغی و طرح‌های اضافی باشد، بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. از سوی دیگر نمی‌توان دنیای متنوع کاغذدیواری را هم نادیده گرفت. استفاده از طرح‌های ساده کاغذدیواری می‌تواند در این موضع با رنگ برابری کند. به‌عنوان مثال برای کوتاه‌تر جلوه دادن ارتفاع سقف یك اتاق به‌راحتی می‌توانیم از كاغذهایی با طرح‌های افقی استفاده كنیم. از کاغذدیواری‌های بافت‌دار نیز میتوان برای عمق بخشیدن به دیوارهای اتاق بهره برد. کاغذدیواری صدای محیط را نیز تا حدی جذب می‌کند و نسبت به سطوح براق و صیقلی دیوارهای رنگ‌شده از انعكاس صدا جلوگیری می‌کنند.
آیا می‌توان ترکیبی از کاغذدیواری و رنگ را استفاده کرد؟
درنهایت اگر نتوانستید بین رنگ و کاغذدیواری یکی را انتخاب کنید، از ترکیب این دو استفاده کنید. اما این ترکیب کردن باید هوشمندانه و معمارانه انجام بگیرد. پیشنهاد ما برای خانه‌های کوچک این است که از ترکیب کاغذدیواری و رنگ در دیوارهای خانه‌تان استفاده کنید تا از مزایای هر دو بهره‌مند شوید. یادتان باشد که برای این کار با هیچ محدودیتی مواجه نیستید. شما هستید که برای طراحی دکوراسیون داخلی خانه‌تان تصمیم می‌گیرید، پس هر کاری را که به نظرتان درست است انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × دو =